Efektywne zwiedzanie Warszawy

Warszawa to największe miasto w Polsce i jest bogata w ciekawe miejsca warte odwiedzenia.  Jeżeli masz mało czasu i zastanawiasz się co warto zobaczyć w pierwszej kolejności, szczególnie gdy masz mało czasu -> poniżej prezentujemy wybrane najciekawsze atrakcje turystyczne Warszawy.

1. Stare Miasto i Barbakan

Ta część Warszawy to numer jeden w przewodnikach turystycznych i najstarsza dzielnica miasta. Składa się z Zamku Królewskiego, zabytkowych kościołów i XVII i XVIII-wiecznych kolorowych kamienic. Całość otacza średniowieczny mur obronny z czerwonej cegły. Poza obowiązkowym wypiciem kawy na jednym z dwóch historycznych placów targowych, warto tutaj jak najwięcej zbaczać z głównych ulic i próbować się zgubić. Można dzięki temu trafić na wąskie przejścia na podwórka kamienic, ukryte ogródki czy schody prowadzące donikąd.

2. Nowy Świat

Ulica Nowy Świat to niezmiennie od lat najdroższa ulica w Polsce jeśli chodzi o ceny wynajmu lokali. Mnóstwo tu handlu, rozmaitych restauracji i barów. Nowy Świat (po skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyską) kończy się wąskim przesmykiem, po którym szeroko otwiera się Krakowskie Przedmieście. Po prawej stronie wita nas pomnik Mikołaja Kopernika. Być może pamiętamy z „Kamieni na Szaniec” jak Alek usuwał z niego niemiecką tablicę podczas II wojny światowej.

3. Łazienki Królewskie

Letnia siedziba królów polskich to także popularny kierunek wśród turystów odwiedzających Warszawę, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele mają one do zaoferowania. Poza spacerem w kierunku amfiteatru, karmieniem karpi na mostku przy Pałacu na Wyspie, w sezonie można tu bezpłatnie posłuchać koncertów chopinowskich, poćwiczyć jogę na trawie, czy przespacerować się po niedawno odrestaurowanym Ogrodzie Chińskim. Do kultowych należą już też wystawy prezentowane na ogrodzeniu parku wzdłuż Alei Ujazdowskich.

4. Teren dawnego getta

Podczas Drugiej Wojny Światowej na terenie Muranowa i Woli powstało getto dla ludności żydowskiej utworzone przez władze niemieckie. W 1942 roku większość z nich zostało wywiezionych i zamordowanych w obozie zagłady w Treblince. Po powstaniu w getcie, zostało ono ostatecznie zlikwidowane w maju w 1943. Dziś na jego terenie znajduje się szereg miejsc pamięci, ośrodków kultury Żydowskiej oraz otwarte niedawno Muzeum Historii Żydów Polskich.

5. Pałac w Wilanowie

To także jeden z klasyków turystycznej mapy Warszawy, ale naprawdę trudno się dziwić. Poza możliwością zwiedzenia wyjątkowego barokowego pałacu króla Jana III Sobieskiego, warto tu zaczerpnąć świeżego powietrza, przechadzając się po przepięknym przypałacowym ogrodzie. Pochodzi on z XVII wieku i został zaprojektowany w stylu włoskim, nawiązując do form antycznych, renesansowych i barokowych.

Najciekawsze miejsca możesz również sprawdzić na stronie Tripadviosor: https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g274856-Activities-c47-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html

Dodatkowe pomysły:

Najlepszy sposób, by zorientować się w terenie to wjechać windą na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego Trzydziestka na wschodzie zobaczymy wszystkie największe atrakcje w Warszawie: czerwone dachy starówki, wieże Traktu Królewskiego i Pragę, która wydaje się autonomicznym miastem, odciętym szeroką wstęgą rzeki i bujną zielenią. Na południu widać resztki XIX-wiecznego miasta, na zachodzie najeżone wieżowcami biznesowe centrum, a na północy osiedla zbudowane po wojnie na ruinach getta.

Wstęp: 20 i 15 zł

W pobliżu są też mniej oczywiste punkty obserwacyjne np. Panorama Sky Bar na 40. piętrze hotelu Marriott. Widok jest wprawdzie ograniczony – tylko na północ i na wschód (widać m.in. Stadion Narodowy), ale za to lokal wznosi się wyżej niż 30. piętro PKiN.

Ceny drinków: 45-50 zł

Kto chciałby spojrzeć z góry na najstarszą część stolicy, powinien wdrapać się na dzwonnicę kościoła św. Anny. Największe atrakcje Warszawy zlokalizowane w obrębie Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia będą na wyciągnięcie ręki.

Wstęp: 5 i 4 zł

Zajrzyj na Powiśle
Poważną konkurencją dla wieży jest ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW), która mieści się na Powiślu. Wstęp na taras nic nie kosztuje, a park o powierzchni 1 ha sam w sobie jest jedną z najciekawszych atrakcji Warszawy. BUW pokochali zarówno studenci, jak i znawcy architektury. Otaczająca Bibliotekę dzielnica Powiśle z kawiarniami takimi jak Warszawa Powiśle czy Kafka stała się centrum młodej Warszawy. W 2010 roku przybyła jej kolejna atrakcja – interaktywne Centrum Nauki Kopernik nad Wisłą.

Nieważne, jaki punkt widokowy obrać, wszędzie w kadr wdzierają się bloki albo nowoczesne wieżowce. I staje się jasne, że Warszawa to miasto nowe i trzeba do niego stosować inną miarę niż do wszystkich Florencji Wschodu i Wenecji Północy. To nie stateczna matrona, ale rozrywkowa dzierlatka, która dopiero uczy się nakładać makijaż. Dlatego warto zwiedzać Warszawę niekoniecznie szlakiem klasycznych zabytków (większość z nich i tak została od nowa zbudowana po wojnie), ale atrakcji wykreowanych po wojnie i tych najnowszych.

Współczesność i niedawna przeszłość spotykają się na stacji kolejowej Powiśle. Jeszcze do niedawna jej zapuszczone budynki z lat 60. były doceniane tylko przez koneserów. Dziś naprzeciwko Muzeum Narodowego (tego z „Bitwą pod Grunwaldem”) lśni bielą odnowiony pawilon z kasami biletowymi o fantazyjnie wywiniętym betonowym daszku. Po przejściu przez perony (trochę mniej reprezentacyjne), trafimy do pawilonu dolnego, w którym działa bar Warszawa Powiśle. Jego właściciele, Bartek Kraciuk i Norbert Redkie przy pomocy architektów z pracowni Centrala odrestaurowali okrąglaka z dachem w kształcie UFO i otworzyli w nim coś, co nazwali „kioskiem z wódką i kulturą”. Bar otaczają z dwóch stron wiadukty, a z trzeciej biurowiec, więc nie ma sennych sąsiadów, którzy mogliby przerwać zabawę.

To tylko kilka propozycji jak można ciekawie spędzić czas w stolicy. Dla turystów najbardziej efektywnych polecamy jednak kontakt z licencjonowanym i sprawdzonym przewodnikiem po Warszawie. Taka osoba pozwoli podnieść zwiedzanie miasta na inny poziom. Tylko w taki sposób poznamy to co na prawdę ważne i ciekawe w jak najkrótszym czasie. Profesjonalne i ciekawe zwiedzanie Warszawy zamówisz na stronie www.agusinfo.com – licencjonowany przewodnik po Warszawie.

„Przygotowuję ofertę odpowiednią do potrzeb Klienta, wedle Jego życzenia.

Proponuję Państwu zwiedzanie Warszawy trasami klasycznymi, tematycznymi, jak i autorskimi (patrz Trasy Zwiedzania).

Oprowadzam również po wnętrzach m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie, Pałacu w Wilanowie, Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich oraz muzeach, np. Muzeum Narodowym, Muzeum Fryderyka Chopina.

Usługi przewodnickie wykonuję w języku polskim, hiszpańskim i angielskim.

Istnieje możliwość zarezerwowania usługi przewodnickiej z samochodem.”

Polecamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *